zpet.jpg, 1 kBgalerie.jpg, 1 kBvpred.jpg, 1 kB

Šamanka
samanka.jpg, 80 kB

Původně jsem chtěl k tomuto obrázku napsat jen to, co jsem si sám zapamatoval, ale hledal jsem a našel - v knize Zkamenělá minulost od Oldřicha Fejfara - a tak mám pro vás zcela vyčerpávající popis této zajímavé památky:
Kostra ženy z Dolních Věstonic byla objevena v roce 1949. Červené barvivo kolem hlavy, skrčená poloha těla a hrot kamenného nástroje u těla prozrazovaly, že šlo - podobně jako v ostatních případech v jihomoravské oblasti - o pohřeb významného člena kmene. Podle znaků na lebce a kostře šlo o drobnou ženu ve stáří asi 40 let, což byl v oné době jistě nadprůměrný věk. Její tělo kryly dvě mamutí lopatky a zlomek mamutí pánve. Na lebce jsou patrné deformace, způsobené asi nějakým vleklým onemocněním - a to se snad projevovalo nezvyklým tvarem obličeje. Postižená, vyjímečná tvář mohla ženě asi propůjčovat v očích členů tlupy výsadní postavení. Je docela možné, že hrála roli kouzelnice či šamanky.
Archeologové nalezli v blízkém okolí hrobu dvě lidské tváře vyřezané do malých kusů slonoviny se shodně pokřivenou levou stranou - byly to opravdu první portréty předvěkého člověka?


Vytvořil Tomáš v roce 2006
Naposledy změněno: