zpet.jpg, 1 kBgalerie.jpg, 1 kBvpred.jpg, 1 kB

Venuše 4
venuse4.jpg, 85 kB

Jednou z nejkrásnějších venuší výstavy je tahle - neboť krásně zobrazuje sedící ženu. Navíc si ji lze pěkně prohlédnout ze všech stran, neboť je nainstalována na otáčejícím se kotouči.
Nedílnou součástí výstavy jsou informační panely, pojednávající o všem možném - o životě lovců, o zvířeně, nástrojích nebo jejich víře. Vedle této krásné venuše je panel, pojednávající o umění pravěkých lidí - a jeho autor mne dost překvapil, neboť se o umění pravěkých lidí vyjadřuje vcelku pohrdavě, tvrdí, že je primitivní a na konci své statě ho dokonce označuje za "umění".
Možná se na tuto problematiku odborníci dívají jinak, ale dle mého názoru je umění pravěkých lidí vzhledem k podmínkám v jakých žili a k možnostem, jaké měli naprosto dokonalé. Nejsou mnohem primitivnější - vzhledem k podmínkám a možnostem, jaké máme my - některá "umělecká díla" některých současných "umělců", kteří často dávají vzletné názvy naprostým nesmyslům?
Odborníci soudí, že většinu těch děl, která dnes obdivujeme, nevytvořili pravěcí lidé z touhy po vytvoření uměleckého díla, ale jako projev a symbol svého náboženského cítění. Možná to tak je, ale kvůli tomu přece není jejich umění méně uměním.


Vytvořil Tomáš v roce 2006
Naposledy změněno: