Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Nádherná socha z letohrádku Tři Grácie, která symbolizuje malířství
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Vstup do skalních soutěsek
zpet.jpg, 1 kBgalerie.jpg, 1 kBvpred.jpg, 1 kB

62.JPG, 255kB

Dvě cesty nás k cíli vedou,
jednu z nich si vyberem'.
Možná krátkou, pohodlnou,
stinným lesním chodníkem.

Proč tou druhou, mnohem delší,
krok náš má se ubírat?
Vždyť každý z nás ve svém cíli
nohy své už složí rád.

Ale přesto delší cestou
nakonec se vydáme
neboť všechny její krásy
s potěšením poznáme.

Někteří z nás spěchají co nejkratší cestou k vytyčenému cíli, aby si po jeho dosažení téměř bez zastávky vytyčili cíl ještě vyšší, ještě vzdálenější, ještě ambicióznější. Jejich čas je drahý, nemají kdy se zastavit, nemají kdy se porozhlédnout. Když pak proběhnou životem, s údivem zjistí, že pravé štěstí stejně nedoběhli, že se celý život štvali a teď možná ani nevědí za čím. Může to být tím, že tomu pravému štěstí už vlastně dávno utekli...
Nás ostatní už naše cesta poučila, že krásnější je jít pomalu a vychutnávat každý detail, každý odstín, každý pocit. A také neváhat odbočit z přímého směru, když zacházka slibuje ještě krásnější zážitky. Vždyť cesta je mnohdy krásnější než samotný cíl.

Teď spolu stojíme v Adršpašském skalním městě na křižovatce cest. Můžeme odtud jít dál stejně jako většina návštěvníků proti proudu Metuje do impozantní skalní soutěsky. Její nejkrásnější část začíná novogotickou branou, za kterou procházíme nejužší částí soutěsky po dřevěném můstku, pod nímž šplouchá Metuje. Po úchvatné cestě úzkými i širšími částmi soutěsky přicházíme ke klenotu skal - ve velikánské jeskyni se tu z výše řítí voda Metuje Velkým vodopádem. Nad vodopádem soutěska pokračuje, je však zatopená vodami Adršpašského jezírka a turisté tu mohou zažít plavbu na lodičce. Potěšit pohledem na krásný konec Adršpašského jezírka se však můžou i ti, kteří se vydají místo plavby na lodičce pěšky do Vlčí rokle, která spojuje Adršpašské skály s Teplickými skalami.
Na zpočátku zmíněné křižovatce cest si však okruh skalami můžeme podstatně zkrátit, stačí, když se vydáme proti proudu potůčku, který sem přitéká postranní roklí. Dovede nás k Lesní kapli, odkud se dá jít k Milencům nebo ke Starostovi a Starostové. Kdysi se odtud dalo jít po modré značce Řeřichovou roklí na hrad Adršpach, ale tahle cesta byla bohužel už dávno zrušená, aby sem turisté nechodili bez placení vstupného.
Takovou zkratkou se určitě ale dá málokterý z návštěvníků, protože by minul nejkrásnější místa skalního města. Nedáváte se však někdy v životě podobnými zkratkami?