Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Jak se příjemně učit angličtinu - program Word Manager



V článku Jak se příjemně učit angličtinu - program Smart Tests jsem vás seznámi s programem, který mě velmi zaujal a se kterým si lze velmi příjemně procvičovat anglickou gramatiku a slovní zásobu populární formou testů. Stejní autoři však vytvořili i další program na učení se angličtině a to program jménem Word Manager. Informace o něm a demoverzi ke stažení naleznete na http://www.vitware.cz/wordmanager.

Word Manager -  okno pro výběr lekcí


Jak jméno programu napovídá, slouží k rozšíření a obohacování slovní zásoby. Neboť "Slovíčka neboli slůvka jsou cihly, bez nichž není možno budovati impozantní chrám znalosti cizího jazyka. Tak tvrdíval můj vetchý učitel latiny a nemám příčiny, proč bych tomu nevěřil." Tak pravil profesor Jaroslav Žák ve své knize Študáci a kantoři a ani my nemáme důvod tomu nevěřit. Není jich nikdy dost a nakopat si je do hlavy někdy může být problém. Jsou však i příjemnější metody, než psát si je do sešitu a učit se je se zakrytou polovinou sešitu. Jednou z nich je i program Word Manager.
Když program spustíte, objeví se okno s výběrem lekcí. V demoverzi je jich jedenáct, v plné verzi stovky a na stránce http://www.helpforenglish.cz jsou neustále ke stažení nové a nové. Lekce jsou v obtížnosti od nejjednodušší začátečnické až po nějtěžších pro velmi pokročilé. Když si vyberete lekci, kterou se chcete naučit, kliknete na Spustit zkoušení.

Zobrazení slovíček ve vybrané lekci


I když by to člověk čekal, nezačne se hned zkoušet, zobrazí se celá lekce. Tady si můžete slovíčka v klidu přečíst, přečíst si k nim anglické popisy nebo si poslechnout nahranou výslovnost. Jsou také k dispozici statistiky, kolikrát jste již se slovíčkem pracovali a jak vám to šlo. Každé slovíčko má i svou kartu, na níž najdete jeho různé tvary nebo statistiku, jak moc dobře slovíčko ovládáte. Když si slovíčka přečtete a prostudujete, kliknete na "Spustit" a můžete se nechat "vytásnout".
A zkoušení - to je to, v čem program nejvíce vyniká nad svou konkurencí. Konvenční pojetí procvičování slovíček v mnoha programech totiž vypadá zhruba tak, jako v programu firmy LangMaster, který k tomu používám já...

LangMaster English Elements - program ReWise


Objeví se vám slovíčko v češtině a vy kliknutím na číslici zvolíte, jak dobře slovíčko znáte nebo slovíčko napíšete na klávesnici a program ho vyhodnotí sám. Je to příjemný způsob zkoušení a ve spojení s nahranou výslovností přináší moc dobré výsledky. Program Word Manager jde ale mnohem dále.

Možnosti zkoušení


Po kliknutí na "Spustit" se vám totiž objeví plovoucí okno s bohatými možnostmi způsobu zkoušení. První dvě možnosti jsou podobný výše popsaným způsobům zkoušení - program vám nabídne slovíčko, vy si na něj odpovíte, kliknete na OK, program vám ukáže a vysloví odpověď a vy kliknete na tlačíto, zda jste odpověděli správně, špatně nebo jste nevěděli. Velmi užitečný je i diktát slov - program slovíčko vysloví a vy máte napsat, co program vyslovil. To mi připadá jako velmi dobrý trénink porozumění. Vyberete-li si položku "Komplexní", zobrazí se vám ke slovíčku otázka, anglický popis a obrázek a vy máte napsat na klávesnici, jak se řekne anglicky. Velmi dobrá je i položka Nepravidelná slovesa - když na ni kliknete, vyberou se z lekce všechna nepravidelná slovesa a vy musíte napsat infinitiv, minulý čas i minulé příčestí. Jen je škoda, že k většině minulých tvarů a příčestí není nahrána výslovnost a je k dispozici jen v psané formě. Vyberete-li si další položku, program vám ukáže při zkoušení obrázek a vy napíšete na klávesnici správné anglické slovíčko. Položka "Výběr z obrázků" je dobrá, učí-li se malé děti - program slovíčko napíše anglicky a vysloví a vy vyberete z nabízených obrázků ten správný. Poslední položka "Vysvětlení" je také zajímavá - zobrazí se vám jen stručný anglický popis slova a vy k němu musíte napsat anglické slovíčko.
Okno pro výběr zkoušení je však i jedním z nejslabších míst programu - podrobnější popisky jednotlivých druhů zkoušení se zobrazují jen, když na ni kliknete a u některých se popiska do okna nevejde. Doporučil bych autorům okno zvětšit a předělat ho tak, aby byly zobrazeny hned popisky všech možností. To je ale jen drobnost.
Když v okně kliknete na tlačítko "Hry", můžete si trénovat slovíčka i formou her - k dispozici jsou hry X-word (křížovka) (výběr možností, křížovka a vyhodnocení) a Hangman (šibenice) (hra a oběšenec). Her je v programu více, nejsou však součásti demoverze a tak vám k nim nic víc neřeknu.
To jsou však jen takové hříčky pro zahřátí, důležité je hlavně samotné zkoušení. A tak vzhůru k tabuli.

Komplexní zkoušení - správná odpověď


V horní části okna se zobrazují ikonky, indikující průběh zkoušení - čas, kolik procent zkoušení už máte za sebou a jak se vám v tom daří. Dobrá je i ikonka "Změnit" - prostřednictvím ní můžete kdykoliv změnit způsob zkoušení za jiný. Program vám samozřejmě ukazuje, zda jste odpověděli dobře či špatně a při špatné odpovědi si můžete zobrazit i význam slova, které jste napsali, pokud jste omylem použili jiné.

Synonymum vyhodnoceno jako špatná odpověď


Známou bolestí tohoto druhu programů je to, že když místo očekávaného slova použijete synonymum, vyhodnotí vám to program jako špatnou odpověď. Ani tenhle program proti tomu není zcela imunní, ale v některých případech s tím autoři počítali (když jsem třeba místo tell napsal say, program to ohodnotil jako správnou odpověď, ale napsal mi k tomu, že očekával tell).
Když odpovíte špatně, program vám pak slovíčko nabídne několikrát, abyste si ho zapamatovali. I pokud slovíčko od začátku víte správně, program vám ho nabídne minimálně dvakrát. To je odlišné oproti části programu ReWise programu LANGMaster English Elements, který vám nabízí slovíčko jen do té chvíle, než ho napíšete dobře a podle toho, kolikrát jste ho předtím napsali špatně a jak moc nové je, ho zařadí za den, týden nebo měsíc. To je velmi efektivní systém a vyhovuje mi, protože mi několikeré opakování slovíček za jedno zkoušení vadí. Možná to lze v programu Word Manager nastavit, ale žádné nastavení není bohužel součástí demoverze a tak to nevím jistě. Výborně, k demoverzi je k dispozici i podrobný manuál, popisující možnosti plné verze a z něj jsem se právě dočetl, že důkladnost zkoušení opravdu nastavit lze.
Když je zkoušení úspěšně u konce, objeví se hodnocení.

Vyhodnocení zkoušení


Program má i jiné možnosti. Pokud se vám žádná z nabízených lekcí nelíbí, můžete si vygenerovat vlastní podle nastavených kritérií.

Kritéria pro vygenerování vlastní lekce


Pokud potřebujete např. kvůli učení se ke školnímu zkoušení přidávat do programu konkrétní slovíčka, můžete si i sami vytvořit novou lekci. Pokud se chcete učit i bez počítače, není problém si lekci vytisknout.
V programu jsou obsaženy i podrobné statistiky o tom, kolik slovíček jste se již naučili, kolik jste si jich zopakovali a kolik jste se naučili nových. Lze to zobrazit za konkrétní den i za delší období.

Okno Revize


Další nabídkou programu je i velmi důležitá položka Revize, která slouží k opakování a osvěžování již jednou naučených slovíček. Můžete si zobrazit seznam všech nebo jen slovíček, naučených třeba v minulém týdnu. Lze je také setřídit podle abecedy, podle procenta znalosti nebo podle počtu chyb. To je velmi šikovné. Jinak mi ale připadá, že by neškdila určitá zautomatizovanost tohoto procesu podle nastavených kritérií - bylo by ideální, kdyby třeba hned po spouštění programu vyběhlo tohle okno se seznamem slovíček, která by bylo nutné si zopakovat. V programu ReWise, se kterým progam Word Manager v téhle recenzi porovnávám, to tak dělá a mně to opravdu velice vyhovuje. To by bylo dobré do programu Word Manager přidat.
Celkově je však můj dojem z tohoto programu vynikající a musím říct, že je to nejpropracovanější a nejpromyšlenější program na učení slovíček, jaký jsem kdy viděl. Nevím, zda si ho koupím, přece jen už používám jiný, ale každému, kdo se chce efektivně učit slovíčka, ho můžu s klidným svědomím doporučit.

Napsal Tomáš dne 28. února 2010

Zpět na Tomášovy řeči