Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W
Nápis Tomášův Internet
Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W

Tomášovy řeči

Poslanecké řeči 2

Poslanecké řeči ze 43. schůze (hlasování o nedůvěře vládě)
V úvodu k seriálu Poslanecké řeči jsem psal o schůzích nudných, vzrušujících i bouřlivých. 43. schůze byla rozhodně vzrušující i bouřlivá, nikoliv však nudná. Naopak, atmosféra v jejím průběhu připomínala spíše zdařilou estrádu, neboť se v jejím průběhu se tleskalo, křičelo i syčelo. Bohužel věci, o nichž se mluvilo již tak veselé nebyly. Ale o zaznamenáníhodné výroky rozhodně nouze nebyla - a ty nejlepší vám nabízím v 2. dílu mého seriálu.
Vzhledem k charakteru dnešního dílu ještě upozornění. Můj seriál má posloužit jen k pobavení a k propagaci stenoprotokolů, které jako jediné podávají pravdivý a nezkreslený obraz naší politické scény. Nevznikl rozhodně jako prostředek politického boje nebo něčeho podobného, neboť mě politika sice zajímá, ale nijak se v ní neangažuji a ani to nemám v blízké budoucnosti v úmyslu.
Na závěr ještě omluva: Omlouvám se všem "zúčastněným", že neuvádím jejich vysokoškolské tituly. Je to proto, že ve stenoprotokolech nejsou uvedené.
Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, na vystoupení pana kolegy Tlustého mi chyběla jenom jedna věc na závěr: aby řekl "apríl". (Potlesk z řad ČSSD.)

Poslanec Michal Kraus
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043003.htmJiž potřetí během posledních sedmi let se ODS pokouší nejdříve alibisticky, dnes již zcela účelově svrhnout úspěšnou sociálně demokratickou vládu. Mě vůbec nepřekvapuje - ano, úsměv je někdy znakem hlupáctví. (Pobavení z řad ODS, potlesk z řad ČSSD.) Kdybych nerozuměl ekonomice, možná bych se také smál. Ale přátelé, jestliže nám tady někdo hovoří o tom, že dluh České republiky za období sociálně demokratických vlád stoupl o půl miliardy, a přitom moc dobře ví, že sanace bankovního systému před jeho privatizací, sanace systému, který v podstatě plně absorboval veškeré náklady transformace pod vlajkou ODS, stála čtyři biliony korun, pak se skutečně směje naprosto hloupě. (Potlesk poslanců ČSSD.)

Poslanec Michal Kraus
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043003.htmVážení občané a poslanci ODS, pravicové vlády zadlužily svými ekonomickými experimenty každého občana této země, každého novorozence, každého důchodce dluhem ve výši 400 tisíc korun. ODS navíc bez etických problémů některým představitelům českých zadlužených bank odkývala zlaté padáky a dosadila je na přední místa svých volebních kandidátek. Tomu se říká pravicová etická spravedlnost. (Potlesk z řad ČSSD.) Vůbec nepochybuji o tom, že některý z poslanců tato fakta obratnou demagogickou rétorikou obrátí, jak je tomu ostatně zvykem.

Poslanec Michal Kraus
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043003.htmAle pojďme dál a převeďme další úmysly ODS do srozumitelné řeči občanům. Máme tady například rovnou daň. Socialistický model v pravicovém stylu - tentokrát pod skrytým heslem: Chudí, dejme bohatým! (Potlesk ČSSD.) Jak jinak nazvat modrou šanci, která v překladu znamená, že bohatým zbude z jejich zisků více, chudým zůstanou zase oči pro pláč, neboť z toho mála, co mají, budou živit celou tuto zemi?

Poslanec Michal Kraus
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043003.htmAž dosud nás totiž sociální demokracie (ČSSD) vždy dokázala přesvědčit, že modré programy totální privatizace, bezohledného omezování sociálních práv a metody politické korupce umí uplatňovat se stejným nasazením jako Občanská demokratická strana.

Poslanec Miroslav Grebeníček
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043004.htmNe zásady, programová shoda nebo různost, ale momentální prospěch za každou cenu určuje politiku KDU-ČSL. Podrazit nebo podepřít dočasného spojence je pro ně tak samozřejmé jako vybíhat vstříc novému partnerovi a zase se stahovat zpět, když zjistí, že daný manévr nezaručuje nebo ohrožuje bezprostřední prospěch.

Poslanec Miroslav Grebeníček
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043004.htmVážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, psal jsem nedávno o Kocourkově české politiky, a to, že jednáme o nedůvěře vládě prvního apríla, je myslím něčím, co potvrzuje tento stav.

Poslanec Zdeněk Jičínský
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043007.htmJe vskutku zvláštní kuriozitou, která potvrzuje to, co jsem říkal, že jménem politické kultury a politické mravnosti mluví především dnes Miroslav Kalousek. Svého času byl znám výrok, nebudu uvádět autora, ale někteří starší ho možná ještě pamatují: "Slyším-li slovo kultura, sahám po revolveru." Nevím, po čem mám sáhnout, když od Miroslava Kalouska slyším slovo o politické kultuře a politické morálce. (Potlesk poslanců ČSSD.)

Poslanec Zdeněk Jičínský
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043007.htmOd počátku tohoto volebního období, dámy a pánové, tato Sněmovna absolvuje již čtvrté hlasování o důvěře nebo nedůvěře vládě. Dala-li by se tato vláda nějak charakterizovat, jestli bychom hledali nějaké sloveso, které nejlépe charakterizuje tuto vládu, určitě by to nebylo sloveso vládnout nebo sloveso pracovat. Bylo by to zřejmě sloveso klopýtat nebo zakopávat, protože skutečnou charakteristikou této vlády je, že od léta roku 2002 pouze klopýtá a zakopává od jedné vážné politické krize k druhé.

Poslanec Petr Nečas
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043009.htmTato vláda ve skutečnosti neřeší skutečné problémy této země, problémy, jako jsou veřejné dluhy, které dosáhnou na konci této vlády částky téměř jednoho bilionu korun. A prosím pana Krause, prostřednictvím pana předsedajícího, aby si zopakoval počet nul za jednotlivými číslovkami, které charakterizují milion, miliardu a bilion, aby si to případně nepletl, české označení bilionu pro anglické označení bilionu. Liší se o tři nuly, vážený pane poslanče, to vám vzkazuji prostřednictvím pana předsedajícího.
Poslanec Petr Nečas
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043009.htmChci říci jenom jednu konkrétní věc, protože nějaké konkrétní číslo tam padlo. Jsem rád, že pan kolega Nečas se mě pokusil přesvědčit o tom, jak správná čísla vlastně mají být a kolik který ten údaj má vlastně nul. Já jsem se tomu ale musel tak trošku smát, protože mi připadalo, že kuře se snaží poučit kohouta. Vážený pane kolego, prostřednictvím předsedajícího, státní dluh České republiky je skutečně necelý jeden bilion, chcete-li tisíc miliard korun, a stát skutečně sanace bankovního systému stála zhruba 28 % z této částky. Ale také je pravda, že občany České republiky, ty, kteří na to doplatili, stála sanace bankovního systému čtyři biliony korun, chcete-li čtyři tisíce miliard, chcete-li čtyři státní rozpočty. Jestliže z této částky pouze část zaplatil stát, zbytek zaplatili občané - vytunelovanými podniky a jinými věcmi, zkrachovalými kampeličkami, zkrachovalými bankami. Tam jsou náklady vaší ekonomické transformace. Nesnažte se to zamlčet, zatajit. Je to hloupé.

Poslanec Michal Kraus
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043011.htmČím je to, kolegové, že hlasy komunistických poslanců v některých případech Občanské demokratické straně libě voní, v některých případech, které nejsou tak odlišné - vždyť prezident je součástí moci výkonné - naopak nelibě páchnou? Čím to prosím je? Možná že mi některý z kolegů z Občanské demokratické strany odpoví.

Místopředsedkyně PSP Jitka Kupčová
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043011.htmPředseda PSP Lubomír Zaorálek: Nyní chce reagovat pan poslanec Kalousek.
(Sykot z levé části sálu.)
Poslanec Miroslav Kalousek: Velmi se omlouvám, syčíte hezky, i se to hezky poslouchá.

http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043011.htmKomunisty do hry pouští ten, kdo s nimi chce spolupracovat, kdo za nimi po kolenou chodí žebrat o milost, ať ho ještě několik týdnů nechá u moci. (Posměšná reakce z levé části sálu.) To nejsou a nebudou křesťanští demokraté.

Poslanec Miroslav Kalousek
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043011.htmZačal bych své vystoupení tím, že bych rád polemizoval s těmi největšími argumenty, které zde zaznívaly, to znamená, že pokud to shrnu, sociální demokracie a současná vláda škodí této zemi. Je to rétorika, kterou Občanská demokratická strana užívá již poměrně dlouhou dobu. Je to rétorika, která svojí jednoduchostí samozřejmě působí na určitou část veřejnosti, protože stokrát opakovaná lež se samozřejmě do určité míry může pro některé lidi stát pravdou, pokud mají životní starosti jiné a jenom občas sledují některé politické zprávy. A pokud v nich zaznívají takovéto signály dostatečně hlučně, dostatečně často, tak to samozřejmě může na lidi působit.

Předseda vlády ČR Stanislav Gross
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043014.htmJsme asi jediná země v Evropě nebo na světě, ve které ministři, kteří jsou ve funkci, se vysloví sami proti sobě. Jsme asi jediná země, ve které se její ministři vyslovují proti vládě, ve které pořád jsou. Trošku mně to připomíná pacienta na operačním stole, který říká: Pánové, já tady nechci být, já chci jít do pitevny.
Děkuji vám. (Potlesk poslanců ČSSD.)

Ministr kultury ČR Pavel Dostál
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043017.htmJá jsem v této Sněmovně zažil tři sociálně demokratické předsedy vlády. S tím prvním jsem nesouhlasil, ale ten měl vizi a měl i respekt. S tím druhým jsem také nesouhlasil, ale i ten měl vizi, bohužel postrádal respekt. S tím třetím nemohu souhlasit ani nesouhlasit, protože nemá ani vizi a už nemá ani respekt. (Potlesk poslanců ODS.)
Místopředseda PSP Ivan Langer
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043018.htmTuto kaši jsme vám, vážení kolegové a také vážení občané, neuvařili my. Nebudeme ji tady také za někoho chladit, vylizovat, nebo dokonce jíst.

Poslanec Pavel Kováčik
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043020.htmJAK ROZDÍLNĚ LZE INTERPRETOVAT STEJNÝ VÝSLEDEK HLASOVÁNÍ:
Poslanec Vlastimil Tlustý: Vážený pane předsedo, pane premiére, vládo, vážené dámy a pánové, dovolte mi zopakovat výsledek hlasování. 78 poslanců této Sněmovny se vyslovilo pro vyslovení nedůvěry vládě Stanislava Grosse. O 2 hlasy méně, 76 poslanců, se naopak vyslovilo pro vládu Stanislava Grosse a vyslovili mu svou důvěru. Vyplývá z toho, že v této chvíli vláda, která po volbách v červnu roku 2002 získala svůj mandát na základě většiny v Poslanecké sněmovně, na základě 101 hlasů, tento mandát tímto hlasováním definitivně ztratila. (Potlesk poslanců ODS.)
...o minutku později...
Poslanec Michal Kraus: Děkuji, pane předsedo. Poprosil bych všechny kolegy poslance, aby se podívali na ceduli, o čem se dnes hlasovalo. Bod se jmenoval "nedůvěra vládě". Pro tento bod hlasovalo z 200 poslanců 78. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043023.htmPane předsedo, vážená vládo, paní a pánové, já bych v reakci na osočení panem kolegou Tlustým chtěl jako současný komunista prohlásit, že my rukojmí nebereme. (Veselost a potlesk v sále.)

Poslanec Pavel Kováčik
http://www.psp.cz/eknih/2002ps/stenprot/043schuz/s043023.htm

Zpět na hlavní stránku
Tomáš
18. 10. 2005


Vytvořil Tomáš v roce 2005
Naposledy změněno: