Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Krásná renesanční socha římské bohyně krásy Venuše z Květné zahrady v Kroměříži
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

ODKAZYTvorba www stránek


Jak psát web

Jak psát web
Toužíte se naučit vytvářet své vlastní internetové stránky, ale připadají vám všechny ty tagy, kaskádové styly a JavaScripty úplně nesrozumitelné? Věřte, že to není tak složité, jak to na první pohled vypadá. Jen musíte mít na začátku dobrý zdroj informací. A přesně takovým dobrým zdrojem je server Jak psát web. Na této stránce na vás čeká několik zajímavých sekcí - Návody (tam najdete všehochuť různých návodů od prvního vlastního html souboru až po správu stránek na webu), HTML (spousta rad, fíglů, návodů a taháků k tomuto jazyku), CSS (obsáhlá příručka ke kaskádovým stylům), JavaScript (zasvěcení do základů jazyka), Články (mnoho článků o všem, co má jen souvislost s internetovými stránkami) a Ostatní (tam je to, co se jinam nevešlo, např. zajímavá Encyklopedie HTML a tvorby webu) a v nich desítky podkapitol, podávajících vyčerpávající popis k danému tématu. Je to výborná stránka, užitečná pro každého začínajícího i pokročilého tvůrce internetových stránek.


 

Editor PSPad

Editor PSPad
Sháníte program, který by v sobě spojoval rychlost a jednoduchost Poznámkového bloku a vyspělé funkce specializovaných HTML editorů? Pak doporučuji vaší pozornosti program PSPad. Rychlost jeho spouštění je blesková, jeho okno je velice přehledné a nezmenšuje okno pro zdrojový kód spoustou dalších podoken. Ale přesto v něm nechybí funkce jako barevné zvýraznění syntaxe (nejen jazyka HTML, ale také mnoha dalších jiných programovacích jazyků), porovnávání souborů, podpora FTP, HEXA editor, podpora maker, kontrola pravopisu, odstranění a doplnění diakritiky... a mnoho dalších funkcí, které z něho dělají velice výkonného pomocníka každého tvůrce stránek. Mimochodem, hádejte v jakém programu tento popis píšu?


Hudba


Kantoři

Kantoříci
Připadá vám, když posloucháte komerční nemastné neslané písničky, mohutně propagované našimi médii, že dneska už snad nikdo nezpívá krásné, melodické písničky s pěknými texty, které si člověk s chutí zazpívá? Naštěstí tomu tak není a i v dnešní překomercionalizované době se najdou skupiny, které hrají pro radost z hudby, pro radost svou a všech lidí, kteří je poslouchají. Jednou z nich je i skupina Kantoři. Kantoři hrají středověké písničky z různých časů i z různých zemí, hlavně z Irska, Skotska, Holandska, s vlastními texty, které rozhodně nejsou žádnými texty o ničem.
Pokud se chcete o Kantorech dozvědět víc, podívejte se na jejich stránku http://www.kantori-folk.cz, kde najdete pár stručných informací o skupině, informace o tom, kde Kantoři hrají nebo diskografii s ukázkami písniček v mp3. Nebo mrkněte na můj článek Hodina se čtyřmi Kantory, který je reportáží z koncertu v Turnově, na němž jsem Kantory poznal a do něhož jsem se pokusil vtělit všechnu radost, kterou mi Kantoři svou hudbou udělali.


 

Musica Vagantium

Musica Vagantium
Zavítali-li jste do sekce O mně, dočetli jste se tam, že jsem velkým milovníkem středověkých písniček. Mám je rád takřka odjakživa, ale první opravdu skutečné středověké písničky, zpívané v latinských, staroněmeckých či španělských originálech a hrané na repliky historických nástrojů, jsem poznal hlavně díky skupině Musica Vagantium. Je to známá středověká skupina z Plzně a mezi podobnými kapelami je u mě nejoblíbenější a to díky velké spoustě nástrojů, na něž hrají a díky nádhernému souzvuku mužských a ženských hlasů a jejich kontrastu. Navíc Musica Vagantium hraje písničky v nápaditých a pestrých aranžích, takže zavítat na jejich stránku a stáhnout si pár ukázek v mp3 určitě stojí zato.


 

Skupina Nastarýkolena/W.I.X

Skupina Nastarýkolena/W.I.X
Text, napsaný v úvodu předchozího odkazu sedí jako ulitý i na skupinu jménem W.I.X (dříve Nastarýkolena). Tato skupina hraje své vlastní rockové písničky, které svou melodičností a svými opravdu kvalitními texty hravě strčí do kapsy všechny komerční a mohutně propagované skupiny. Posoudit to můžete sami na stránce této skupiny, na níž vás nyní zvu a kde najdete texty jejich písniček i s akordy, ukázky písniček v mp3, informace o členech skupiny a o koncertech, na kterých budou Nastarýkolena hrát.
A pokud máte chuť, mrkněte i na mou recenzi alb Poslední dopis a Už bylo načase, která obě stojí za poslechnutí.


 

Blackmore's Night

Blackmore's Night
V dnešní záplavě podprůměrné komerční hudby potěší uši, srdce i duši každá skupina, která ještě nezapomněla, že dobrou písničku tvoří pěkná melodie, pěkná slova a pěkný hlas toho, kdo ji zpívá. Jednou takovou skupinou je skupina Blackmore's Night, jejichž novorenesanční hudba si získala srdce mnohých lidí po celém světě. Na české stránce fanclubu této skupiny na vás čekají informace o skupině i jejích jednotlivých členech, kompletní diskografie, termíny a místa koncertů, ale máte tam i příležitost diskutovat s fanoušky a příznivci Blackmore's Night o všem, co se této skvělé skupiny týká.


Příroda a památky


Netopejrův foto cancák

Netopejrův foto cancák
Líbila-li se vám moje sekce Fotky a obrázky, tahle stránka se vám určitě bude líbit ještě mnohem víc. Foto-cancák Honzy alias Netopejra je totiž bez přehánění nejvíc fascinující fotogalerií přírody, jakou jsem kdy vidě. Čekají tam na vás velice přehledně uspořádané fotografie z těch nejkrásnějších míst naší země a nejen z ní. Prostřednictvím obrázků tak poznáte taková krásná místa, jako Posázaví, Český kras, skály v okolí Vlhoště na Kokořínsku, Broumovské stěny, Pavlovské vrchy... ale také si můžete najít fotografie podle tématu a nálady, třeba Stromy, Světla a stíny, Rampouchy a ledopády nebo Průhledy.


 

Hrady

Hrady.cz
Oč stručnější jméno stránka jménem Hrady má, o to více toho najdete. Cílem autorů bylo původně, aby všichni návštěvíci, kteří budou mít chuť, vytvořili na této encyklopedii s obrázky a informacemi o hradech a jejich zříceninách. Lidé však měli o tuhle stránku takový zájem a vložili tam informace k tolika místům, že se dnes stránka Hrady stala rozsáhlou turistickou encyklopedií, kde najdete informace o velkých hradech i nejmenších tvrzích, známých zámcích i kapličkách v polích, místech, kudy kráčela naše historie i místech, na něž čas jako by zapomněl. Vynikající je i to, že se vám při pohledu na jedno místo ukážou i odkazy na místa v blízkém okolí a velmi příjemný je i přehled různých zajímavých akcí, které se budou na místě v blízké době odehrávat. Vynikající stránka, doporučuji ji všem, kdo si plánují poznávací dovolenou po naši zemi.


 

CMA - prozkoumejte s námi tajemné podzemí

CMA - prozkoumejte s námi tajemné podzemí
Na stránce CMA najdou svůj ráj všichni ti, které zajímá, jaká tajemství se skrývají v tmách a temných zákoutích nejrůznějších opuštěných dolů, podzemních chodeb, sklepů nebo jeskyní. Na stránce totiž na vás čekají velké fotogalerie s podrobnými popisky k jednotlivým obrázkům z takových fascinujících míst, jako jsou tunely, chodby a doly v severních Čechách, bludiště podzemních chodeb v lomech Amerika, obrázky z tajemných míst bývalého vojenského prostoru Ralsko nebo obrázky z katakomb pod Prahou.


Zajímaví lidé


Al Rašídovi komedianti

Al Rašídovi komedianti
Ne nejrůznějších středověkých a staročeských slavnostech a jarmarcích se můžete potkat se zcela zvláštní a neobvyklou skupinou lidí. Dohromady je spojuje jméno Al Rašídovi komedianti a společně objíždí zemi Českou s atrakcemi, které nikde jinde neuvidíte. Vaše děti se můžou zatočit na kolotoči, poháněném lidskou silou a hlavu jim jakspatří zamotá i obří rotující houpák. Vy si zatím můžete zastřílet z kuše či luku na figurky zvířátek nebo zkusit vyhrát na krásné Sulice nějaký ten penízek z její kašny (zatím se mi to nepodařilo). A ještě mnoho dalšího vás čeká u Al Rašídových komediantů - stačí jen kliknout na odkazový obrázek.


 

Krása a péče

Krása a péče u paní Ivety
Když mě jednou hledání potenciálního vánočního dárečku zavedlo na stránku salonu Krása a péče paní Ivety, bylo její čtení pro mě jako milé pohlazení. Popisy všech masáží, zábalů a procedur jsou tak něžně a sugestivně psané, že když jsem přišel na to, že i muži jsou vítaní, zatoužil jsem poznat nepoznané a za paní Ivetou jsem se do jejího salónu vydal. Stránka ani v nejmenším nepřeháněla a "Energetická masáž" byla pro mě krásným a jedinečným zážitkem. Umocněným o to, že masérka paní Iveta je opravdu mimořádně zajímavý člověk - je zářivě šťastná a naplněná svou vlastní vnitřní vírou. Je krásné si s ní při masáži povídat a člověk se od ní opravdu hodně naučí, hodně pozná. Tak i vás zvu na stránku paní Ivety, ať i vy zakusíte to pohlazení, které mne k ní přivedlo.


 

Hortus Gratiae

Hortus Gratiae
Co je krásnějšího než krásná dívka? Dívka, která vyjadřuje svou krásu tancem. A když se sejdou ty dívky hned čtyři, jsou oblečené do krásných šatů, mají dlouhé a neobvykle učesané vlásky a tančí složitě na nádhernou hudbu, je to jedinečný zážitek. Takový, jaký zažije každý, kdo zavítá na vystoupení skupiny Hortus Gratiae. Na jejich stránce se blíž seznámíte s jednotlivými členkami skupiny i s jejich krásnými tanci, neboť se dívky dokáží proměnit z krásných princezen v rozverné cikánky nebo v tajuplné orientální tanečnice v závojích. Na stránce najdete i fotografie z nejrůznějších akcí a když vás to uchvátí, můžete si klidně hned objednat jejich vystoupení.