Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z Galerie antického umění v Hostinném - Apoxyomenos
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

VANDROVÁNÍVítám vás v části Tomášova Internetu věnované poznávání přírody, památek a krásných míst vůbec. Vydáte se se mnou na výlet?
Tak kam dneska vyrazíme??

Po zapomenutých stezkách doby romantismu

Po zapomenutých stezkách doby romantismu

Skalní hrad Vranov, též Pantheon zvaný, je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst Českého ráje. Však ve stínu stromoví a skal skrývají se místa, kam noha lidská zřídkakdy zavítá. Pojďme - vedeni knihou starobylou - je spolu hledat, číst nápisy pokryté mechem, pojďme po stopách dávných poutníků, po zapomenutých stezkách doby romantismu...

Celý článek


 

Průhonický park v nejkrásnějším jaru

Průhonický park v nejkrásnějším jaru

Park v Průhonicích je jedním z nejkrásnějších parků naší země. V členitém údolí potoka Botiče a několika jeho přítoků, v údolí plném skal, jezírek a rybníků roste bezpočet nádherných starých stromů, keřů a stovky vzácných rostlin. Pojďme se spolu vydat na procházku parkem v tom nejkrásnějším jaru, v období radosti ze svěžích barev právě zrozených listů i kvítků barevných...

Celý článek


 

K pramenům Sovinky

K pramenům Sovinky

Putovat podél potoka nebo řeky neznamená jen poznávání nových a neznámých míst. Je to i svým způsobem symbol - cesta od zrození přes mládí a zrání až ke ztišení a konci života. Dnes spolu vyrazíme k prameni Sovinky - potoka, který pramení vysoko v horách, protéká Valteřicemi, Horní a Dolní Brannou a u Kunčic se vlévá do Labe. Po většinu života obklopují Sovinku domy a zahrady - pojďme však poznat její zrození a kouzelné první krůčky v něžném objetí bledulek. Na naší cestě nás však čeká i kousek historie a dokonce i nádech tajemna...

Celý článek


 

Proti proudu Bělé

Proti proudu Bělé

Podkrkonoším tečou stovky různých potoků, potůčků, ručejů a struh, které pramení v horách a po různě dlouhé době splynou s vodu Labe, Úpy nebo Jizery. Některé protékají vesnicemi a městečky a kolem jejich toku už dávno nevládne příroda. Jiné protékají nepřístupnou divočinou. Bělá - potok, který teče nedaleko Vrchlabí - hostí místy na svých březích zahrady a domy, přesto si velká část jeho toku uchovala přírodní charakter se zákruty, meandry a mokřinami. Pojďme vyrazit podél Bělé od jejího soutoku s Labem až k prameni v času raného jara, kdy její údolí prozáří bílý a smaragdově zelený koberec nádherných bledulek.

Celý článek


 

Po cestě Trhovici za výhledy a kříži

Po cestě Trhovici za výhledy a kříži

Před desítkami let se Podkrkonoším rozbíhaly značené cesty na všechny strany. Jen málo jich existuje i dnes - většinu jich Klub českých turistů zrušil - zemědělci rozorali cesty, postoupila těžba v lomu nebo prostě byla cesta vyhodnocená jako nadbytečná. Některé cesty však vedly na místa s širokým výhledem a krásnou krajinou. Dnes spolu vyrazíme po červené z Horní Branné do Hostinného starou cestou, zvanou Trhovice.

Celý článek


 

Cesta z lázní do lázní

Cesta z lázní do lázní

Další z cest po stopách dávných turistů nás povede po zrušené značené cestě od léčivých pramenů Janských Lázní přes staré i novější zajímavosti Rudníku k prameni a zašlé slávě v lesích ukrytých lázní Fořt. Zakončíme ji krásnými výhledy a drobnými památkami v okolí Hostinného. Pojďme spolu vyrazit na další zapomenutou cestu Podkrkonoším.

Celý článek


 

Východní částí Broumovských stěn

Východní částí Broumovských stěn

Z Broumovska jsou nejznámější skalní města Adršpašské a Teplické skály. Nejsou to však jediná krásná místa tohoto nádherného kraje. Pojďme se spolu vydat do východní části nádherného pohoří, plného skal a dalekých výhledů - do Broumovských stěn.

Celý článek


 

Zámek Radim - perla renesance

Zámek Radim - perla renesance

V propagačních materiálech nebo na stránce zámku v Radimi, který leží jihozápadně od Poděbrad, stojí slogan "Zámek, který vás překvapí". Příjemná překvapení mám rád, zámek v Radimi mi však přímo vyrazil překvapením dech. Chcete-li se i vy nechat překvapit, vyrazme tam teď spolu.

Celý článek


 

Hostinné - radnice a klášter

Radnice a klášter v Hostinném

13. října 2012 měli návštěvníci Hostinného jedinečnou příležitost podívat se na běžně nepřístupnou věž radnice v Hostinném. Pojďme se tam podívat spolu. A když už v Hostinném budeme, navštívíme také muzeum v nově opraveném klášteře, který získal titul Stavba roku 2012.

Celý článek


 

Zámek Nový Stránov

Zámek Nový Stránov

Jižně od Mladé Boleslavi na ostrohu nad vsí Jizerní Vtelno stojí zámek jako z pohádky. Zámek krásný, ale opomíjený a téměř neznámý. Připadá mi škoda, že lidé o takovém krásném zámku nevědí a tak vás zvu na malou virtuální prohlídku.

Celý článek


 

Poutní místo Velehrad

Poutní místo Velehrad

Bazilika Nanebevzení Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě na první pohled působí dojmem barokní stavby. Stačí ale hned druhý pohled a ten odhalí, že je to stavba mnohem starší. Do její dlouhé a spletité historie i za jejími skrytými románskými památkami se spolu vydáváme právě teď.

Celý článek


 

Keltské oppidum Staré Hradisko

Keltské oppidum Staré Hradisko

Některá místa dnes vypadají tak klidně a opuštěně... a přitom v dávné minulosti kypěla životem. Jedním z takových tichých míst je i Staré Hradisko - dnes jen návrší, obklopené stromovím porostlými valy, které je krásnou pastvinou... dříve ale hlavní město Moravy doby Keltů. Vydejme se spolu za taji největšího moravského keltského oppida.

Celý článek


 

Teplické skály a Vlčí rokle

Teplické skály a Vlčí rokle

Teplické skály jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko a jsou také jedním z nejkrásnějších skalních měst České republiky. Vyrazme tedy spolu na výlet do jejich soutěsek, jeskyní, pojďme obdivovat jejich skalní věže i půvabná zákoutí. A vydejme se také do tajuplné a divoké Vlčí rokle.

Celý článek


 

Zřícenina kláštera Rosa Coeli

Zřícenina kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Do hlubin středověku se člověk může v duchu vrátit na tomto místě, plném romantiky. Ač je klášter zříceninou, stále zůstává architektonickým skvostem gotiky a srdce milovníka tohoto slohu zaplesá.

Celý článek 

Podzemí Obřího dolu

Podzemí Obřího dolu

Nejen přírodními krásami se mohou pochlubit Krkonoše, ale také zajímavými památkami na činnost našich předků. Jednou z nich je i zpřístupněný důl v Obřím dole.

Celý článek 

Podzemí v údolí Svitávky

Podzemí v údolí svitávky

Údolí Svitávky mezi Velenicemi a Lindavou skrývá mimo zajímavých skal a meandrů říčky Svitávky také zajímavé podzemní prostory.

Celý článek 

Polomené hory

Polomené hory

Polomené hory je malé, ale malebné pohoříčko v sousedství Máchova jezera. Nenabízí vám sice daleké rozhledy, ale zato je to kraj ticha, starých bukových lesů a stinných skalních roklí.

Celý článek 

Ralsko

Ralsko

Jméno Ralsko se objevuje nejen v IP adrese českolipského providera, ale hlavně je to výrazný vrch kousek od České Lípy, na jehož vrcholu najdete zříceninu stejnojmenného hradu.

Celý článek 

Šlapka

Šlapka

Když uslyšíte slovo Šlapka, asi vám první vytane na mysli obrázek spoře oděné děvy, postávající u krajnice frekventovaného silničního tahu. Tohle je však Šlapka s velkým Š.

Celý článek 

Údolí Kamenice

Údolí Kamenice

Máte rádi divoká údolí, plná skal, stromů a peřejí? Tak v tom případě je tohle krásné údolí, ležící v podhůří Jizerských hor to pravé pro vás.

Celý článek